Vattenförsörjningen är under söndagen stabil och vattentornet fylls långsamt upp. Alla hushåll har fått tillbaka vattnet.
Provtagning och analys påbörjad
Under söndagen togs de första vattenproverna som kommer att avgöra när kokningsrekommendationen tas bort. De första proverna analyseras nu, men det kommer att ta några dagar innan tillräckliga analyssvar kommer. Läs mer i nyheten om hur provtagning och analys går till.
Koka vattnet
Det är fortsatt viktigt att kranvattnet kokas om det ska användas till att dricka eller laga mat. Kokning av vatten kommer behöva göras i flera dagar. Läs mer om hur man gör samt vilka platser i Nyköping som är berörda. Ta del av frågor och svar.
Hämta vatten
Vattnet som hämtas i tankar behöver inte kokas. Här hittar du vattentankar.
Spara gärna på vattnet
Använd vattnet i kranarna till hygien, mat och dryck.
Frågor och svar
Finns här nedanför.
Information till invånare och företagare
Koka vatten som ska användas till att dricka och laga mat
Instruktion för hur man kokar vattnet. Informationen finns översatt till flera språk. Kokning av dricksvatten kommer att behövas i flera dagar. Vi meddelar när vattnet inte längre behöver kokas.
Hushåll som får sitt vatten från Högåsens vattenverk behöver koka det som ska drickas eller användas i matlagning. Observera att abonnenter längs överföringsledningarna också är påverkade och behöver koka sitt vatten. På kartan kan du se vilka områden som är berörda – Se karta.
Var sparsam med vattnet som finns i ledningarna
Här finns vattentankar
Förskolor och skolor öppnar som vanligt på tisdag
Så här arbetar Nyköpings kommun
Information till företagare
Generella tips och råd
Tips för att spola i toaletten
Hjälp en granne
Missfärgat vatten
Frågor och svar
Behöver vattnet kokas?
Ska jag vara orolig om jag har druckit (eller dricker) av vattnet?
Behöver jag söka sjukvård om jag blir dålig i magen?
Jag har kokat vattnet men känner mig lite dålig i magen ändå, behöver jag söka vård?
Kan husdjur dricka av vattnet?
Var finns det vattentankar?
Hur mycket vatten bör man hämta?
Vem får vatten först?
När fylls tankarna på?
När kommer vattnet tillbaka som vanligt?
Är verksamheter stängda?
Djurhållning
Relaterade nyheter
Lägesbild söndag förmiddag 5 juni
Förskolor och skolor öppnar igen på tisdag 7 juni
Lämna ett svar